תיקון 101 לחוק התכנון והבניה

הסבר קצר על תיקון 101 לחוק התכנון והבניה

לפני מספר שנים התווסף תיקון 101 לחוק התכנון והבניה. תיקון זה נחקק במטרה לייעל את הליכי התכנון ואישורי הבנייה בישראל במובנים שונים. מטרתו המובהקת של התיקון היא לפשט הליכים מורכבים, לצמצם בירוקרטיה וסחבת ולאפשר לציבור ליהנות משקיפות ונוחות בקבלת מידע כמו גם פישוט היבטים תכנוניים תוך הקלה על אנשים פרטיים ויזמים לקדם פרויקטים של בנייה.

עבירות נפוצות על חוק התכנון והבניה ipac

מהם עיקרי הוראות החוק?

התיקון מציג מספר היבטים מרכזיים שנועדו לשפר ולהקל על תהליך התכנון והבנייה:

הוראה הסבר
התיקון מצמצם במידה בלתי מבוטלת את הקשיים והמורכבות בקבלת היתרי הבנייה על ידי איחוד שלבים בתהליך. שינוי זה נועד לצמצם את לוחות הזמנים לאישור ולהפוך את תהליכי הבניה לפשוטים יותר.
פרסום החלטות ותהליכים תכנוניים באינטרנט  אונליין כפי שמוגדר בתיקון לחוק, מאפשר להכניס שקיפות מול כל בעלי העניין. השקיפות חשובה מבחינה ציבורית כללית וכן מאפשרת להתעדכן אונליין בסטטוס הקשור לפרויקטים הנדסיים וקבלניים פרטניים.
התיקון מאפשר ייעול של מנגנונים התומכים במעורבות ציבורית בהקשר של הליכי תכנון כך לציבור המעורבים והמושפעים מהתוכניות לבניה ופיתוח קל יותר להגיש הסתייגויות, התנגדויות ובקשות.
התיקון מקנה לוועדות התכנון המקומיות אוטונומיה רבה יותר המאפשרת להן לקבל החלטות מהר יותר ותוך התייחסות לדגשים הרלוונטיים לאזורים שונים בארץ. המשמעות היא שקל יותר לקבל החלטות תכנון רלוונטיות המתאימות לאופי הסביבה הסמוכה .

היתרונות של תיקון 101 לחוק התכנון והבניה

תיקון 101 מציע הביא עימו כמה יתרונות ראויים לציון בחוק התכנון והבניה.

האם קיימים חסרונות בחוק זה?

לאחר שציינו כמה מהיתרונות המשמעותיים של תיקון 101 לחוק התכנון והבניה, ניתן להצביע על כמה חסרונות או נכון לומר ביקורות שהושמעו על כך. המבקרים טוענים למשל כי הביזור המורחב בנושא סמכויות התכנון והבניה עלול להוביל לחוסר עקביות בקבלת ההחלטות בין אזורים שונים בארץ.

בחלק מהאזורים הוועדות מקומיות מגלות הרבה מעורבות והבנה עמוקה בנושא החוק והצרכים הציבוריים השונים תוך איזון בניהם. באזורים אחרים, לעומת זאת, הדברים מנוהלים בצורה טובה פחות. כמו כן, פרשנויות שונות של החוק עלולים לפגוע בחלק מהתושבים וליצור תחושה של חוסר הוגנות. בנוסף, התיקון אמנם נועד לצמצם את הבירוקרטיה והחסמים, אולם עדיין יש לא מעט תהליכים שמעמידים קשיים וחסמים.

חלק גדול מהציבור עדיין לא נהנה מהנגישות של המידע בנושא הגשת בקשות את הסתייגויות הקשורות לתכנון ובניה. עם זאת, ברור כי התיקון בכללו מביא עימו בשורה חיובית וזהו צעד בכיוון הנכון.

אייפק - תמונה ראשית -עיצוב בתים כפריים

מה למדנו בכתבה:

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

חברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה הוקמה על מנת לתת שירות להוצאת היתרי בניה. החברה הוקמה לתת מענה מקצועי מהיר ויעיל לתושבים למימוש והוצאת זכויות הבניה בנכס שבבעלותם.

אנו בחברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה מבינים ויודעים את צורכי הלקוח ומיישמים את הצרכים תוך כדי תכנון מיטבי של הבניה המבוקשת. חשוב לנו לתת מענה אמין בהליך הוצאת ההיתר, לעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו, ככל שתלוי בנו, ולתת שירות יוצא דופן ללקוחות.

לינקים שימושיים:

אודות | הצוות שלנו | גוגל | פייסבוק

פגישת יעוץ ואבחון הכוללת בדיקה ראשונית הינה ללא עלות