היתר שינויים

מה הוא היתר שינויים?

היתר שינויים הוא מונח בעל משמעות בבניה חדשה, וכן עשוי להידרש בהליכי שיפוץ או שינוי בנכסים קיימים. היתר מסוג זה נהיה רלוונטי עבורכם כאשר אתם מבקשים לבצע שינויים בנכס, לאחר שכבר ביקשתם וקיבלתם היתר בנייה. היתר שינויים נדרש כאשר הגעתם למסקנה שנדרשים לכם שינויים מסוימים שלא קבלו התייחסות בהיתר המקורי. שינויים לדוגמא הם למשל הוספת מעליות, שינוי קו החזית של הבניין, הרחבות, הוספת חדרי ממ”ד ועוד. 

ראוי להדגיש את הקשר ההדוק שבין היתר שינויים לבין היתר הבניה המקורי. היתר הבנייה בעצם מאשר לבצע התחלת בנייה או לערוך שיפוץ בהתאם לתכניות ולתנאים שאושרו. תנאי הסף כוללים עמידה בחוקי התכנון ותשלום מיסים ואגרות הקשורים לבניה. עם זאת, היתר שינויים נדרש כאשר רוצים לחרוג מעבר להיקף ההיתר המקורי. זה יכול להיות תוצאה של שינויים בהעדפה שלכם, או שזיהיתם צורך לא צפוי בשינוי המבנה.

מהן הדרישות העיקריות לצורך קבלת היתר שינויים?

בכל מקרה של היתר שינויים יש להתייחס לנסיבות הקשורות לעניין. עם זאת אפשר בגדול ציין כמה דרישות עיקריות: 

מהן הדרישות העיקריות לצורך קבלת היתר שינויים ipac

  1. עמידה בתקנות ובחוקי התכנון המעודכנים ביותר – כל שינוי שמבקשים חייב לעמוד בתקנות ובתב”ע ובכל חוקי התכנון העדכניים ביותר. זה מחייב את בעל הנכס או היזם להתייעץ עם אדריכל או חברה לשירותי אדריכלות. נדרשת הבנה מקיפה ומקצועית כדי להבטיח כי השינויים הנדרשים לכם מותרים על פי התקנות הנוכחיות.
  2. אישור מהרשויות המקומיות – התהליך כרוך בהגשת בקשה להיתר שינויים דרך וועדת התכנון המקומית. בקשה זו צריכה לפרט את השינויים המבוקשים תוך פירוט כיצד הם תואמים את התקנות. שכנים או צד ג’ מסוג אחר שעלולים להיות מושפעים מהשינויים, צפויים לקבל הודעה על הבקשה ועשויים להעלות התנגדויות חדשות.
  3. התאמה לתיקוני החוק האחרונים  – חשוב להיות מודעים לתיקונים האחרונים לחוק התכנון והבנייה, כגון תיקון 134. תיקון זה, שנכנס לתוקף בתחילת השנה הקודמת (2023), מגביל משמעותית את ההקלות שהוועדות המקומיות יכולות לאשר. לגבי תכניות שהופקדו לאחר מועד זה, ניתן לשקול רק נושאים מינוריים ולא מהותיים. עבור תוכניות שהופקדו לפני מועד זה, ניתן להגיש בקשות להקלות יותר משמעותיות במהלך 2024 (אלא אם כן יוחלט להאריך את התוקף).

שינויים בבניה: מתי נדרש היתר ומה ההשלכות? 

שינויי בנייה ברחבי הארץ, בדגש על כאלה שחורגים ממה שהוגדר בהיתר הבנייה המקורי, מחייבים קבלת היתר שינויים. דרישה זו נקבעה כדי להבטיח שכל השינויים עולים בקנה אחד עם חוקי הבנייה וחוקי התכנון הקיימים לעת הזאת. היתר נדרש בדרך כלל עבור שינויים מהותיים כגון שינויים מבניים, בניית תוספות בשטח הבניין, שינויי עיצוב משמעותיים, או שילוב אלמנטים חדשים כמו מעליות או מרחבים מוגנים.

התוצאות של ביצוע שינויי בנייה ללא היתר מתאים עלולות להיות מאוד משמעותיות. למשל אם לא פועלים כחוק, אפשר להעריך שיינתנו קנסות גבוהים ואף יפתחו והליכים משפטיים. אם השינויים נחשבים לבנייה בלתי חוקית, מדובר בסיכון משמעותי לשלם ביוקר. במצבים מסוימים, בעל הנכס עלול להיאלץ להחזיר את הנכס למצבו המקורי, כלומר הריסת בניה על חשבונו וחיוב בעלויות נוספות לפי הצורך. יתר על כן, שינויים בלתי חוקיים יכולים לעכב עסקאות מכירה של הנכס בהמשך. הסיבה היא שבניה ללא היתר עדכני יכולה להערים קשיים בהערכת שווי או הנכס. גם לקבל משכנתאות לנכס שנבנה ללא היתר שינויים מתאים זה כמעט בלתי אפשרי. 

טיפים מקצועיים להקלה על התהליך של הוצאת היתר שינויים

על ידי כמה טיפים שנציג, בעלי מגרשים או נכסים וכן יזמים יכולים לצלוח יותר בקלות את הדרך המורכבת של קבלת היתר שינויים. 

אינפוגרפיקה - טיפים מקצועיים להקלה על התהליך של הוצאת היתר שינויים

  1. פעלו בשיתוף פעולה עם אדריכל. התייעצות ועבודה משותפת עם האדריכל יעזרו לכם להבין לעומק מה עומד בפניכם. תבינו היטב מה ניתן ומה לא ניתן לאור חוקי התכנון ולפי התב”ע הרלוונטית. חברת אדריכלות תוודא עבורכם שהשינויים המבוקשים אכן אפשריים ועולים בקנה אחד עם הדרישות המשפטיות והתקנות המחוזיות הנוכחיות.
  2. בדיקה מול הרשות המקומית עשויה להיות רלוונטית לאורך התהליך ויותר מפעם אחת. נסו לשמור על יחסים טובים עם ועדות התכנון המקומיות. פנו בצורה שקולה, דברו בנימוס ואל תנסו ללחוץ אם אינכם מבינים את ההשלכות. פנו בצורה עניינית וזה יוכל לעזור לכם להבין יותר בזמן אמת, על סיכויי קבלת ההיתר ועל קשיים שעלולים להתעורר.  
  3. היו ערים לשינויים שעלולים לחול מעת לעת. שינויים משפטיים, כגון תיקון 134 לחוק התכנון והבנייה, עשויים להשפיע עליכם. היערכות מתאימה יכולה להועיל לבקשה שכן תוכלו לתכנן את השינויים בצורה מיטבית.  
  4. לפני הגשת בקשה להיתר שינויים, תנו את הדעת על ההשפעות האפשריות של ההיתר המבוקש, על השכנים שמסביב. ניתן לשקול פניה יזומה לשכנים, כדי לקדם הבנות ולמנוע התנגדויות ועיכובים מצדם בתהליך הוצאת ההיתר. שקיפות מול השכנים וגישה חיובית יכולים לנטרל הרבה מוקשים. 

באותו נושא | היתר בניה ללא הסכמת שכנים

כיצד להתמודד עם דחיות וקשיים?

התמודדות עם דחיות או אתגרים בתהליך קבלת היתר שינויים יכולה להיות משימה לא קלה. בין אם תבחרו לטפל בזה באופן עצמאי ובין אם תעזרו באיש מקצוע, זיכרו תמיד את חשיבות הענין. אם בקשתכם להיתר שינויים נדחית, הצעד הראשון הוא להבין את הסיבות לדחייה. זה יכול להיות בגלל אי התאמה עם תקנה רלוונטית.

יתכן שיש בעיה עם היבט בטיחותי או סביבתי, או התנגדויות של שכנים. אם אתם פועלים לבד, חשוב שתעיינו לעומק בתקנות התכנון והבנייה המקומיות כדי לזהות נקודות שבהן ייתכן שבקשתכם לא תעמוד בתנאים. זה עשוי להיות כרוך בבחינה מחודשת של התוכניות שהגשתם וחשיבה מחדש על ביצוע התאמות לפי התקנות המקומיות. 

עם זאת, התמודדות עם דחיות ואתגרים עשויה להיות הרבה יותר קלה בעזרת איש מקצוע. כלומר, מעורבותו של אדריכל מקצועי היא צעד מומלץ ביותר. אדריכלים מנוסים יכולים לספק לכם דרך פעולה מתאימה, על סמך מידע מקצועי וחוקי עדכני.

הם בקיאים בהליך התכנון ויש להם ניסיון במשא ומתן עם הרשויות המקומיות. בחברה לשירותי אדריכלות Ipac יכולים לסייע לכם לפני הצורך ניסוח של הבקשות והתוכניות כדי לטפל בסוגיות שגרמו לדחייה. תוכלו לקבל סיוע בהגשה מחדש של הבקשה בצורה טובה יותר. במקרים מסוימים, ניתן להמליץ מתי כדאי לערער על ההחלטה. למשל אם לאחר בדיקת האדריכל רואים שיש לכם “קייס” יציב וכי טענותיכם נגד דחיית הבקשה הן טענות מבוססות. 

השפעת היתר שינויים על ערך הנכס

הוצאת היתר שינויים יכולה להשפיע באופן משמעותי על ערך הנכס שלכם. תנו את הדעת לכך שנכסים שעברו שיפורים או הרחבות שאושרו על פי חוק, בדרך כלל משקפים עלייה משמעותית בערך הנכס. הסיבה היא שהשיפורים הופכים את הנכס לאיכותי, מודרני ולעיתים גדול יותר.  לדוגמה, הוספת חדר נוסף או שיפור העיצוב המרחבי של הנכס כך שיכלול חלל מגורים פתוח יכולים להפוך אותו למודרני ונחשק יותר (ובכך להגדיל את ערך הנכס).

לעומת זאת, נכסים עם שינויים שבוצעו ללא האישורים הנדרשים עלולים לספוג ירידת ערך. בנייה בלתי חוקית או שינויים שלא קיבלו היתר עלולים להוביל לתסבוכת משפטית, שיכולים להשפיע על הצעות רכישה של קונים אפשריים. זה עלול להוריד את ערך הנכס, ולצמצם מאוד את כמות האנשים שיביעו עניין ברכישה. קונים עלולים לחשוש מהסיכון תביעה נגדם לאחר הרכישה, מצד הרשויות העירוניות.  

מקרים מורכבים: כיצד אייפק יכולה לעזור בקבלת היתר שינויים?

במקרים מורכבים בהם קבלת היתר שינויים עלולה להסתבך, חברת שירותי האדריכלות אייפק יכולה לסייע בכך. אייפק מתמחות בליווי מקצועי בתהליכי קבלת היתרי שינויים, גם במצבים הכרוכים בסוגיות משפטיות ואדריכליות מורכבות.

בעזרת המומחיות ארוכת השנים, תקבלו סיוע צמוד בבדיקה מעמיקה של הפרויקט שלכם, תכנון תוכניות אדריכליות מפורטות התואמות את התקנות הנוכחיות. כמו כן ייצרו בשמכם קשר עם ועדת התכנון המקומית להמשך הטיפול. יש לכך ערך רב במקרים בהם השינויים כוללים צעדים הנדסיים ומבניים משמעותיים, או כאשר הנכס ממוקם שוכן באזור שבו חלים חוקי תכנון מחמירים או מיוחדים.

יש לומר כי חברת האדריכלות Ipac לא רק מתכננת תוכניות. בנוסף, מומחי החברה מספקים שירותים מקיפים הכוללים ביצוע בדיקות היתכנות, הכנה והגשת המסמכים הדרושים וייצוג בעל הנכס בדיונים מול הרשויות. במקרים בהם בקשה להיתר נדחית, תוכלו לקבל מענה בהתאם לסיבות הדחייה.

השירות הצמוד יכול לכלול את שינוי התכנון הקיים, סיוע מול התנגדויות שכנים ופירוק מכשולים בירוקרטיים אחרים.  

חוזה התקשרות מול משרד אדריכלות – על מה חשוב לשים לב - אינפוגרפיקה ֿ אייפק

היתר שינויים למרפסות וממ”דים: מה צריך לדעת?

כאשר שוקלים שינויים במרפסות או בממ”דים, חשוב להבין כי שינויים אלה דורשים בלא מעט מקרים היתר שינויים. זה נכון במיוחד אם השינויים גם משנים את המראה החיצוני או המבנה. תהליך קבלת היתר זה כרוך בהבטחה כי השינויים המוצעים עומדים בחוקי הבנייה ובתקנות התכנון והבנייה. הדבר חשוב מטעמי בטיחות וכדי לשמור על אסתטיקה עירונית ועל התאמה עם הסביבה.

לדוגמה, הרחבת מרפסת או סגירת מרפסת עלולים להשפיע על חזית הבניין. זה גם עלול להשפיע על הנוף ועל רמת הפרטיות של השכנים ויש להביא זאת בחשבון.

תוספת מרפסת לבניין קיים >>

לפני שתמשיכו עם כל שינוי במרפסות או ממ”דים, מומלץ להתייעץ עם אדריכל מקצועי ולרשותכם עומד חברת שירותי האדריכלות Ipac. פה תקבלו תשובות מקיפות לגבי מה מותר ומה עלול לעורר קשיים. תקבלו עזרה בתכנון שינויים נדרשים שגם תואמים את צרכיכם.

כמו כן, אדריכל מנוסה יטפל בהגשת הבקשה להיתר שינויים, על סמך שרטוטים והגשת כל המסמכים הנלווים הדרושים. חשוב לציין כי שינויים בלתי מורשים עלולים להוביל לבעיות משפטיות סבוכות, כך שרצוי לפעול מראש תוך הבנה עמוקה של הנושא. 

היתר שינויים בעיריות גדולות ביחס לערים קטנות

התהליך וההשלכות של קבלת היתרי שינויים יכולים להיות שונים באופן משמעותי בין עיריות גדולות לערים קטנות בישראל. בעיריות גדולות, כמו תל אביב או ירושלים, התהליך נוטה להיות מורכב ומחמיר יותר. זה נובע בין היתר בשל צפיפות האוכלוסין הגבוהה, אופי אדריכלי מובהק בערים אלה לצד אכיפה קפדנית יותר של חוקי הבנייה וחוקי התכנון.

באזורים אורבניים צפופים ישנה התמקדות מוגברת בשימור האסתטיקה והתשתית העירונית, מה שיכול להפוך את קבלת היתר השינויים ליותר מסובך ומורכב. יתר על כן, היקף הבקשות ברשויות גדולות משמעותו בדרך כלל תקופת המתנה ארוכה יותר לאישורי היתרים. כל זה מגדיל את הסבירות למכשולים גם בצד הבירוקרטי.

לעומת זאת, בערים קטנות יותר או ביישובים פחות צפופים, התהליך לקבלת היתרי שינויים עשוי להיות מעט פשוט יותר. באזורים אלה חוקי תכנון לעיתים מקלים יותר ודרישות הסף מחמירות פחות. זה משקף את צפיפות האוכלוסייה הנמוכה יותר וכן השפעה פחותה על הנוף העירוני או שכנים קרובים.

תהליך האישור ברשויות מקומיות קטנות עשוי להיות מהיר בשל פחות בקשות ולעיתים גם בשל יחס יותר אישי של הפקידים. אך שימו לב, אין זה אומר שניתן להקל ראש בתקנות. כל שינויי הבנייה חייבים עדיין לעמוד בחוקים ובתקנות הארציים והמקומיות. 

היתר שינויים והסביבה: התחשבות בקיימות ואקולוגיה

השיקול של קיימות והשפעה אקולוגית הופך משמעותי בתהליך קבלת היתרי שינויים והיתרי בנייה בכלל. ככל שהמודעות הסביבתית נמצאת בכותרות, ישנה מגמה גוברת של שילוב שיטות בניה בנות קיימא ועיצובים ירוקים בפרויקטים של תכנון ובנייה. בעת הגשת בקשה להיתר שינויים, יש יותר סיכוי כיום לעמוד מול תקנות והנחיות המדגישות קיימות סביבתית.

זה יכול לכלול דרישות לשימוש בחומרים חסכוניים באנרגיה, נקיטת צעדים להפחתת פסולת בנייה, לעיתיים דרישה לשילוב של שטחים ירוקים בפרויקטים גדולים כגון הקמת שכונות חדשות או סמוך למבנים חדשים.  

אגב, עיריות מסוימות עשויות להציע תמריצים או תהליכים מזורזים לצורך קידום פרויקטים המפגינים מחויבות לשימור אקולוגי או סביבתי. כך למשל שילוב של פאנלים סולאריים, הקמת מערכות איסוף מי גשמים או שימוש בחומרים ממוחזרים. ההתמקדות בקיימות בתהליך הוצאת ההיתרים משקפת גישה של בנייה אחראית, לא רק לדור הנוכחי אלא גם בהשפעה על הדורות הבאים. 

אייפק - תמונה ראשית - היתר שינויים

מה למדנו בכתבה:

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

חברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה הוקמה על מנת לתת שירות להוצאת היתרי בניה. החברה הוקמה לתת מענה מקצועי מהיר ויעיל לתושבים למימוש והוצאת זכויות הבניה בנכס שבבעלותם.

אנו בחברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה מבינים ויודעים את צורכי הלקוח ומיישמים את הצרכים תוך כדי תכנון מיטבי של הבניה המבוקשת. חשוב לנו לתת מענה אמין בהליך הוצאת ההיתר, לעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו, ככל שתלוי בנו, ולתת שירות יוצא דופן ללקוחות.

לינקים שימושיים:

אודות | הצוות שלנו | גוגל | פייסבוק

פגישת יעוץ ואבחון הכוללת בדיקה ראשונית הינה ללא עלות