תיק רישוי בניה

רישוי בנייה זה למעשה היתר בנייה. מדובר ברישיון שהוועדה המקומית לתכנון ובניה אמורה לספק כאשר תושבים מבקשים לבנות, לשפר דיור ולהוסיף תוספות בנייה שונות.

היתרי הבנייה ניתנים בהתאם לזכויות הבנייה אשר אלו נקבעו בתוכניות המתאר באזורים המדוברים שם נמצאת הקרקע.

רשות הרישוי היא זו שאמורה לאשר את הבקשה אלא אם כן הבקשה היא בעניין שימוש חורג או בקשת הקלה וזה ידרוש את האישור של הוועדה המקומית.

מהו התהליך לבקשת היתר בנייה?

התהליך לקבלת היתר בנייה מורכב ממספר שלבים.

שלב ראשון – פנייה אל עורך הבקשה

כדי לערוך בקשה לקבלת היתרי בנייה יש לפנות אל מהנדס או אדריכל או בכלל חברה המתמחה בשירותי אדריכלות והנדסה אשר תשלח איש המקצוע שיהיה אחראי על כל התוכניות לקראת הבנייה והוא גם ילווה את התהליך של הגשת הבקשה לקראת קבלת הרישיון.

שלב שני – בקשת תיק מידע תכנוני (מידע להיתר)

תיק המידע התכנוני כולל את כל ההנחיות ואת כל ההוראות בכל מה שקשור לשלבים של הליכי הרישוי. אם אין את המידע להיתר אי אפשר לקבל היתר. את זה מבקשים מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה. עורך הבקשה הוא זה שיבקש את התיק והוא יקבל אותו דרך המערכת המקוונת לרישוי ובנייה.

חשוב בשלב הזה להגדיר במדויק את המידע הרלוונטי כדי לקבל את תיק המידע התכנוני המדויקת בהתאם לבקשה. זה כולל את כל הפרטים והזכויות הרלוונטיות לבקשה זו.

לאחר שהבקשה נקלטת יארכו עד שלושים יום עד שתיק המידע יתקבל. הוועדה תצטרך לבצע בדיקות כולל מפות מעודכנות ותצלומים של המגרש על כל פרטיו כאשר משך בדיקה זו עומד על חמישה ימי עבודה.

יש לבדוק שזמן קיבלת היתר הבנייה עומד בציפיות שלכם ולא תצטרכו להגיש בקשה להארכת תוקף היתר בניה.

תיק המידע נשאר בתוקף למשך שנתיים מעת קבלתו.

שלב שלישי – תכנון

לאחר שמתקבל המידע להיתר ניתן להתקדם הלאה לתכנון האדריכלי הכללי של כל הבנייה תוך הכנת הבקשה להיתר. היא תכלול את הכנת האישורים מכל הגורמים הקשורים לעניין על פי הדרישות שהתקבלו במידע להיתר. עורך הבקשה הוא זה שמבצע את כל התכנון. 

שלב רביעי – הגשת הבקשה להיתר

בכל רשות יש תנאים אחרים לקבלת הבקשה כאשר בין כל התנאים אפשר למצוא את האישורים של כל המחלקות הקשורות לאותה רשות. זה כולל את מחלקת התנועה, את האישורים של פיקוד העורף, האישורים של יועצי הנגישות וכן הלאה.

מהו התהליך לבקשת היתר בנייה - איפוגרפיקה

מול איזה גוף מתנהלים? 

ישנם שלושה גופים עיקריים אשר מולם מנהלים את התהליך לקראת קבלת ההיתר. 

  1. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה
  2. גורמים רלוונטיים במחלקת ההנדסה של הרשות המקומית
  3. גורמים חיצוניים ברשות כמו פיקוד העורף, חברת החשמל וכן הלאה.

>> היתר להוספת ממד

האם תמיד צריך לבצע את כל תהליך הרישוי?

תהליכי הרישוי נדרשים רק במקרים של בנייה בשטחים חיצוניים. אדם שרוצה לבצע שינויים פנימיים כלשהם בתוך שטח הבית שלו לא צריך להנפיק רישיון או להוציא היתרי בנייה.

יחד עם זאת יש את המקרים אשר בהם כן יהי צורך בקבלת רישיון כמו בהסבה של מבנה למטרה אחרת כמו הסבת בית פרטי לבית מסחר וכדומה. כך גם פתיחת חלון חדש בקיר חיצוני וכן הלאה.

מי מגיש את הבקשה לתיק רישוי בניה?

כפי שכבר ציינו לעיל. הבקשה אמורה להיות מוגשת על ידי מהנדס שיכין את הבקשה על כל מה שכרוך בכך ויבצע את כל הבדיקות המקדימות לצורך הבקשה.

יש לזכור כי היתרי הבנייה לא יינתנו בטרם יתקבלו האישורים והחתימות גם של הדיירים המתגוררים במקום. כמו כן יהיה צורך לפרסם בעיתונות את תוכנית השיפוצים כדי לאפשר לכל מי שמתנגד לכך לעשות את זה בטרם יתקבלו ההיתרים.

>> היתר לשימוש חורג הקלה

כמה זמן עד שנקבל תיק מידע?  

כפי שכבר ציינו, לצרוך קבלת תיק המידע יש להמתין למשך כשלושים יום מעת קליטת הבקשה. הוועדה בודקת את השטח כולו, עם תצלומים, מפת מדידה וכל מה שקשור למקום ובהתאם לכך הבקשה נקלטת.

לאחר שתיק המידע מתקבל הוא נותר בתוקף למשך שנתיים כאמור.

איך אני יכול לעקוב אחרי הבקשה שלי?

למעשה ישנה דרך לעקוב אחר הבקשה שהוגשה להיתר, דרך אתר האינטרנט של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בהתאם לרשות ולעיר המודברים.

עורך הבקשה יקבל את מספר הבקשה אשר איתה הוא יכול לבצע את המעקב במערכת.

מה למדנו בכתבה:

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

חברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה הוקמה על מנת לתת שירות להוצאת היתרי בניה. החברה הוקמה לתת מענה מקצועי מהיר ויעיל לתושבים למימוש והוצאת זכויות הבניה בנכס שבבעלותם.

אנו בחברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה מבינים ויודעים את צורכי הלקוח ומיישמים את הצרכים תוך כדי תכנון מיטבי של הבניה המבוקשת. חשוב לנו לתת מענה אמין בהליך הוצאת ההיתר, לעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו, ככל שתלוי בנו, ולתת שירות יוצא דופן ללקוחות.

לינקים שימושיים:

אודות | הצוות שלנו | גוגל | פייסבוק

פגישת יעוץ ואבחון הכוללת בדיקה ראשונית הינה ללא עלות