היתר להוספת ממד

משנת 1991 החוק מחייב להוסיף ממ”ד לכל מבנה חדש שנבנה או לכל תוספת לדירה. בשנת 2010 הוגדרו בחוק הקריטריונים לבניית ממ”ד תקני המותאם למשפחה של שש נפשות.

  • על הממ”ד להיות בנוי מבטון מזויין כאשר עובי הקירות הוא 25 ס”מ מינימום
  • שטחו של הממ”ד יהיה 9 מ”ר נטו ו12.5 ברוטו
  • גובה הממ”ד צריך להיות בין 2.5-2.8 מטרים ורוחבו 1.6 לפחות
  • בכל ממ”ד יהיו שני צינורות אוורור- אחד שמופנה כלפי פנים ואחד שמופנה כלפי חוץ
  • בכל ממ”ד יותקנו דלת וחלון שהם אטומים ועמידים בפני חדירת אוויר, רסס והדף.

בבניינים אשר נבנו לפני שנים ואין בהם ממ”ד, המדינה מקלה על הדיירים אשר מעוניינים להוסיף ממ”ד ואין צורך באישור כל הדיירים בבניין על מנת לעשות זאת, יש לעמוד בתנאים של הוספת הממ”ד אך ישנן הקלות:

  1. בניית הממ”ד לא תיחשב בשטח הכללי של הדירה ואם לא נוצלו כל אחוזי הבנייה בדירה יהיה ניתן לבנות את הממ”ד עם היתר בנייה רגיל וללא אישורים מיוחדים.
  2. בבניית ממ”ד יינתן אישור לחרוג מתוכנית בניין העיר המקורית וניתן יהיה להוסיף לכל בניין ומבינה ממ”ד שאינו כלול בשטח הדירה, ללא היתרים נוספים או אישורים של כל דיירי הבניין.
  3. את הממ”ד ניתן להגדיר כחדר מגורים ולקצר את תהליך קבלת האישורים ותשלום המיסים ולפי התקנה של ‘הליך מזורז’ להוצאת היתר להוספת ממ”ד שמעוגנת בחוק.
  4. זמן קבלת היתר בנייה לממ”ד יהיה קצר יותר מזמן קבלת היתר בנייה או תוספת בנייה רגילה.
  5. בנייה של ממ”ד פטורה מהיטל השבחה של הועדה המקומית

לפני בניית ממ”ד יש לבדוק את מיקומו הפיזי המתוכנן, עד כמה ניתן לחרוג מעבר לקווי המבנה בבנייתו וכן שלא יחסום כניסה של אור, אוויר ויפריע לשכנים האחרים בבניין. עם זאת בגלל חשיבותו של ממ”ד הועדה המקומית והחוק מתחשבים בכך ופחות ברצון השכנים אשר מהווים שיקול חשוב בתוספות בנייה אחרות.

בניית ממ”ד מתאפשרת בשני אופנים- עצמאית או דרך יזם במסגרת פרויקט של תמ”א 38.

בניית ממ”ד באופן עצמאי :

כל בנייה של ממ”ד מחייבת יציקה של יסודות וקירות מבטון מזויין מהתקרה ועד הקרקע ולכן אם הדירה היא בקומות העליונות יש לקבל את האישור של הדיירים בקומות מתחת. דייר המעוניין להוסיף ממ”ד לדירתו צריך להגיש לועדה המקומית לתכנון ובנייה את כל המידע לגבי דירתו, זכויות הבנייה שלו בנכס, מפה טופוגרפית נתונים ומדידות, טופס בקשה ואגרת בנייה משולמת. לאחר שיקבל אישור לבקשת הבנייה יוכל לשכור אדיגל מהנדס בניין ועוד אנשי מקצוע לבניית הממ”ד. העלויות של הבנייה ישתנו בהתאם לגודל של הממ”ד הנבנה, גודל החלונות סוג הדלתות ומערכת הסינון שתותקן.

בניית ממ”ד במסגרת תמ”א 38:

תהליך בניית ממ”ד במסגרת הפרוייקט עומד בכל הקריטריונים המוגדרים והנדרשים לפי החוקר והיזם של הפרוייקט הוא הנושא בעלויות של הבנייה. במצב כזה אמנם נחסכת מהדייר הוצאות גדולות והתנהלות עצמאית מול אנשי מקצוע והועדה המקומית אך היזם בפרוייקט כפוף לאישורי שאר בעלי הדירות, מציאת פתרונות חנייה וגינה וכן לתכנן את ההוספה בצורה שלא פוגעת בבניין מה שעלול להאריך את זמן הבנייה.

מה למדנו בכתבה:

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

חברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה הוקמה על מנת לתת שירות להוצאת היתרי בניה. החברה הוקמה לתת מענה מקצועי מהיר ויעיל לתושבים למימוש והוצאת זכויות הבניה בנכס שבבעלותם.

אנו בחברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה מבינים ויודעים את צורכי הלקוח ומיישמים את הצרכים תוך כדי תכנון מיטבי של הבניה המבוקשת. חשוב לנו לתת מענה אמין בהליך הוצאת ההיתר, לעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו, ככל שתלוי בנו, ולתת שירות יוצא דופן ללקוחות.

לינקים שימושיים:

אודות | הצוות שלנו | גוגל | פייסבוק

פגישת יעוץ ואבחון הכוללת בדיקה ראשונית הינה ללא עלות