בניית ממ”ד בבית משותף

על פי החוק במדינת ישראל, חובה שיהיה בכל בניין מגורים חדר ממ”ד תקני שיהיה בגודל של 13 מ”ר לפחות. יש כללים מאוד ברורים ותקנים חד משמעיים בכל מה שקשור לבנייה של חדר הממ”ד ויש לוודא כי אכן בונים את החדר בצורה הנכונה.

אנחנו כאן עם מדריך המלא לבניית חדרי ממ”ד בבניין דיירים משותף תוך התייחסות לכל הבדיקות והאישורים אליהם תידרשו לשם כך. 

המדריך לבנית ממ”ד בבית משותף 

רוצים להוסיף חדר ממ”ד לבית שלכם? אנחנו כאן עם כל השירותים הנדרשים כדי שתצליחו להוציא לפועל את כל התוכניות. שירותי אדריכלות, שירותי הנדסה, פיקוח על הבנייה ואפילו הוצאת היתרי בנייה, הכול תחת קורת גג אחת.

הצוות המקצועי שלנו מנוסה בתחומי הבנייה ועוסק בו מעל לעשרים שנה כך שאתם בהחלט יכולים להיות רגועים כי הכול ייעשה בצורה הכי טובה לשביעות רצונכם המלאה.

האם נצטרך לפני הבניה להוציא אישורים? 

בניית ממ”ד בבית משותף היא למעשה הכרח במבנים אשר בהם אין חדרי ממ”ד. ישנן הקלות שונות שנועדו על מנת להאיץ את ההליכים ולחסוך זמן יקר עבור אזרחים מתגוררים במבנים שאין בהם חדרים מוגנים.

ישנה כמובן חובה להגיש בקשות להיתרי בניית ממ”ד מול הרשויות כמו בכל חריגת בנייה או תוספת בניה. עם זאת, אין יותר מייד סרבול בהגשת הבקשה ואין צורך בהררי מסמכים כפי שמקובל היה עד לא מזמן. למעשה הגשת הבקשה נבחנת בעיקר מההיבט הבטיחותי של המבנה כאשר זה יהיה הפרמטר העיקרי שייבדק.

 איזה בדיקות יש לבצע בעת בניית ממ”ד? 

כאמור ההיבט הבטיחותי הוא נושא שחייבים להתייחס אליו ועל כן לפני שבכלל נכנסים לעובי הקורה, חובה להיעזר בקונסטרוקטור שהוא למעשה מהנדס אזרחי שלמד את כל הנושא הזה של הנדסת מבנים והוא זה שיבדוק האם חדר הממד יוכל לתפקד במבנה מתוך התחשבות בכל המגבלות התכנוניות של המבנה ושל הפרויקט כולו.

כדי לבצע את הבדיקה אמור הקונסטרוקטור לקבל את כל התוכניות מייד האדריכל על מנת לבדוק אותו מבחינה הנדסית. לשם כך הוא ייצור מודל ממוחשב שם אפשר יהיה לדמות את העומסים שיופעלו על הממד, על הבניין כולו, על היסודות של הבניין וכן הלאה. בהתאם לכך אפשר יהיה לאשר לאדריכל את המשך ביצוע התוכנית שאכן תוכל לעמוד במבחן המציאות.

אולי יעניין אותך: היתר להרחבת מרפסת | היתר לבנייה בגג

מה הקריטריונים הבטיחותיים לממ”ד?

הממ”ד נועד להעניק הגנה לדיירים במקרים של מתקפת טילים כשאין זמן להגיע למקלטים. 

הממ”ד אכן מסוגל לספק בדרך כלל את ההגנה הגבוהה ביותר אך זאת רק אם הוא אכן בנוי כמו שצריך. זה אומר שיש בו חלון שהוא עמיד בפני הדף והוא אטום בפני גזים. הדלת שלו גם כן אטומה בפני הדף וגזים. 

מעבר לכך אמורים קירות החדר להיות עשויים בטון מזויין ובעובי של לפחות עשרה ס”מ בקירות פנימיים ובעובי של 35 ס”מ בקירות החיצוניים בהם יש חלון נגרר. הדלתות אמורות להיפתח כולם כלפי חוץ כמו כן הן אמורות להיות מספר ס”מ מתחת לרצפה מה שימנע פתיחה של הדלת פנימה בזמני הדף או פיצוץ.

בממ”ד צריך להיות צינור אוורור כאשר ישנה אפשרות לחבר מסננים ומשאבות חמצן שיוכלו להעניק פתרונות לשהייה ממושכת במצבים של התקפות כימיות או ביולוגיות.

 הוספת ממד לבניין קיים –  אגרות בניה והיטל השבחה

על פי חוק חייבים חדר ממד במבנה. על כן, במקרה ובמבנה אין עדיין חדר כזה, הרי שלא תהיה כל גבייה של דמי היתר בבנייה של הממ”ד.

מנהל מקרקעי ישראל אף לא יתנגד לבנייה כזו ולא יחייב בכל היתר או אישור כלשהו. תקנות אלו נועדו על מנת לזרז את ההליכים של בניית ממדים.

גם אם בניית הממ”ד תשביח את הנכס, לא יוטל על הבעל הנכס היטלי השבחה בשל עליית הערך של הדירה.

הממ”ד אף לא ייחשב כסטייה מתוכנית הבנייה המקורית וועדות התכנון והבנייה לא יוכלו להביע התנגדות לכך.

מה זה מפקח בניה לפרויקט הוספת ממ”דים ולמה צריך אותו?

ברור שבכל בנייה וכך גם בבנייה של חדרי ממ”ד כדאי להיעזר במפקח בנייה שייקח חסות על כל העניין ויבטיח כי הבנייה כולה תיעשה בצורה מקצועית, רואיה נכונה ועל פי כל החוקים והתקנים.

מפקח הבנייה מעניק לכם ראש שקט כשאתם יודעים שיש מי שמפקח על כל הנעשה בשטח הבנייה.

כמה יעלה לנו כל הפרויקט?

בניית ממ”ד כרוכה בקידוחים וביציקה של יסודות ולא משנה אם מדובר בממד בודד בבניין או בטור של חדרי ממ”ד לכל גובה הבניין. הבחירה בכלונסאות והיסודות היא בהתאם לאורך הנדרש בהתחשב בדעתו של יועץ הקרקע, בכמות הממדים וכמובן גם בהתאם לסוג הקרקע באותו אזור.

הבנייה של חדר הממ”ד תעלה בין 100,000 ל – 120,000 ₪. המחיר תלוי הן ברמות הגימור והן במספר הממ”דים שנבנים בו זמנית.

חשוב לברר בקרב מספר קבלנים לפני שסוגרים עם חברה זו או אחרת כי רק כך אפשר לבצע סקר מחירים, לבחון את הרמה המקצועית של כל אחת מהחברות וכך לסגור בסופו של דבר עם חברה שאכן יש לה ניסיון טוב בתחום והיא יכולה להבטיח בנייה ברמה גבוהה ומוקפדת.

בניית ממ”ד בבית משותף רק אצל “אייפק שירותי אדריכלות והנדסה”

חושבים על בניית ממ”ד בבית משותף? זהו בהחלט מהלך נחוץ מאין כמותו ודווקא משום כך יש לתת את הדעת על בנייה שתיעשה בצורה הכי מקצועית והכי בטוחה מכל הבחינות.

אנחנו בחברת אייפק שירותי אדריכלות והנדסה נשמח לתת לכם את המענה המושלם בכל מה שקשור לתכנון ההנדסי, לבדיקות המקדימות וכך גם לביצוע המוקפד והמושלם בסטנדרטים הגבוהים ביותר.

מה למדנו בכתבה:

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

חברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה הוקמה על מנת לתת שירות להוצאת היתרי בניה. החברה הוקמה לתת מענה מקצועי מהיר ויעיל לתושבים למימוש והוצאת זכויות הבניה בנכס שבבעלותם.

אנו בחברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה מבינים ויודעים את צורכי הלקוח ומיישמים את הצרכים תוך כדי תכנון מיטבי של הבניה המבוקשת. חשוב לנו לתת מענה אמין בהליך הוצאת ההיתר, לעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו, ככל שתלוי בנו, ולתת שירות יוצא דופן ללקוחות.

לינקים שימושיים:

אודות | הצוות שלנו | גוגל | פייסבוק

פגישת יעוץ ואבחון הכוללת בדיקה ראשונית הינה ללא עלות