תוכניות אדריכליות

מהי תוכנית אדריכלית?

תוכנית אדריכלית היא שרטוט מפורט, או סט שרטוטים, המציגים את הפריסה, העיצוב והמפרטים של בניין או מבנה. היא נוצרת על ידי אדריכל או מעצב, וכוללת בדרך כלל מידע על גודל, צורה ותצורה של הבניין, כמו גם פרטים על החומרים שבהם יש להשתמש, שיטות בנייה וקודי בנייה ותקנות.

תוכניות אדריכליות עשויות לכלול תכניות קומה, הגבהים, חתכים ופרטים, כמו גם הערות ומפרטים המספקים מידע נוסף על תכנון ובניית הבניין או תכנון של בית פרטי בהתאם לפרויקט. הן נוצרות בשלב התכנון של פרויקט ומשמשות כמדריך לצוות הבנייה לאורך תהליך הבנייה.

תוכניות אדריכליות הן מרכיב חיוני בכל פרויקט בנייה, שכן הן מספקות מפת דרכים מפורטת לתהליך הבנייה, ומסייעות להבטיח שהמוצר המוגמר עומד במפרטי התכנון ובדרישות הרגולטוריות.

באנר הנעה לפעולה IPAC

 

איך קוראים תוכנית אדריכלית?

קריאת תוכנית בניה אדריכלית יכולה להיות מעט מאיימת ומאתגרת אם אינך מכיר את הטרמינולוגיה והמושגים המשמשים בתעשייה. 

על מנת לקרוא ולהבין אפילו באופן שטחי תוכניות אדריכליות עליכם:

 • להבין את הסמלים והקיצורים: אדריכלים ומעצבים משתמשים במגוון סמלים וקיצורים כדי להעביר מידע על עיצוב ובניית המבנה. עיינו במקרא או במפתח בתוכנית כדי להבין מה המשמעות של כל סמל וקיצור. לדוגמה: לזהות את חץ הצפון להבנת המיקום, קווים מקווקווים שמסמנים המשכיות של משהו שאמור להיות לגובה, קווים שחורים מלאים – קירות חיצוניים ואילו דקים יסמלו קירות פנימיים, קווים מלוכסנים יהיו קירות בטון, ועוד.
 • להבין את קנה המידה: רוב התוכניות האדריכליות משורטטות בקנה מידה – שהוא יחס המייצג את גודל המבנה על הנייר לעומת גודלו בפועל. חפשו את קנה המידה המצוין בתוכנית, והשתמשו בסרגל או בסרט מדידה כדי לדמיין את הממדים האמיתיים של הבניין.
 • לזהות את התוכנית ממעוף הציפור: להסתכל על התוכנית כאילו מלמעלה כדי לזהות את פריסת החדרים, הקירות, הדלתות והחלונות. מומלץ לחפש את המרכיבים המרכזיים של התוכנית כמו מיקום הכניסה הראשית, המטבח, חדרי השינה וחדרי האמבטיה.
 • לקרוא את הגבהים: הגבהים הם שרטוטים המציגים את המבנה החיצוני מזוויות שונות. חפשו את ההגבהות המתאימות לדפנות המבנה, ושימו לב לפרטים כמו גובה הגג, צורת החלונות ומיקום הדלתות.
 • לסקור את החתכים: חתכים הם שרטוטים המציגים פרוסה אנכית דרך הבניין, החושפת את הגובה והצורה של החדרים, ואת מיקומן של מדרגות, מעליות ואלמנטים אנכיים אחרים. חפשו את הקטעים המתאימים לאזורי המפתח של הבניין, כגון הכניסה או אזור המגורים הראשי.

למי שמתקשים בהבנת היבט כלשהו של התוכנית האדריכלית, תמיד כדאי להתייעץ עם אדריכל, מעצב או קבלן שיוכלו לסייע בהבהרת הפרטים ולענות על כל שאלה.

עלות תכנון אדריכלי

הצעת מחיר לתוכנית אדריכלית יכולה להיות מבוססת על אחוזים – בין 3% – 7% מעלות הפרויקט – או על פי אלמנטים נפרדים בהתאם למספר גורמים:

אינפגורפיקה אלמנטים של עלות תכנון אדרכלי IPAC

איך בונים תוכנית אדריכלית?שלב אחרי שלב

 • ייעוץ ראשוני: האדריכל ייפגש עם הלקוח כדי לדון בהיקף הפרויקט, במסגרת התקציב ובהעדפות העיצוב. זוהי הזדמנות עבור האדריכל לאסוף מידע על הפרויקט ולקבוע את היתכנות מטרות הלקוח.
 • ניתוח אתר: האדריכל יבצע ניתוח של האתר המיועד לבניה, להגדרת הטופוגרפיה, גורמי הסביבה, דרישות הייעוד וכל מידע רלוונטי אחר לתכנון.
 • מדידות: בשלב זה ניתן להזמין מודד או לבצע את המדידות לבד. המדידות צריכות להקיף את כל האלמנטים הנדרשים לתוכנית.
 • תוכנית סכמטית: האדריכל ייצור קונספט עיצובי ראשוני, כולל סקיצות ותכניות קומה בסיסיות בהתאם למטרות הלקוח וניתוח האתר.
 • פיתוח עיצוב: האדריכל ישכלל את התכנון, תוך שילוב דרישות הלקוח וביצוע כל ההתאמות הנדרשות.
 • שרטוט התוכנית: לאחר הגדרת צרכים, רצונות והתאמות, לקיחה בחשבון של חוקי התכנון והבניה, ייעשה שרטוט אדריכלי שיהיה בסיס לכתב כמויות לקבלן.
 • מסמכי בנייה: האדריכל יכין את מסמכי הבנייה הסופיים הכוללים תוכניות מפורטות, חתכים, הגבהים ומפרטים. מסמכים אלו ישמשו את הקבלן לבניית הפרויקט.

אולי יעניין אותך:

חוק בניית מרפסות | בניה קלה

הדמיה של תוכנית אדריכלית

הדמיה היא היבט חיוני בתהליך התכנון האדריכלי, והיא ממלאת תפקיד מכריע בתקשורת בין הלקוח לאדריכל. היא מסייעת להבנת היחסים המרחביים של תוכניות אדריכליות. השימוש בכלים וטכניקות להדמיה חולל מהפכה בתהליך התכנון האדריכלי, והפך אותו ליעיל יותר, אפקטיבי ונגיש יותר.

אדריכלים משתמשים בכלים ובטכניקות שונות כדי להמחיש את העיצובים שלהם, כולל שרטוטי CAD דו-ממדיים, תוכנות תלת-ממד, וכיום – גם בעזרת מכשירים של מציאות מדומה. כלים אלה מאפשרים לאדריכלים ליצור ייצוגים מפורטים וריאליסטיים של העיצובים.

הדמיה מסייעת לאדריכלים לחקור אפשרויות עיצוב שונות ולקבל החלטות מושכלות לגבי התוכנית, להתנסות עם חומרים שונים, צבעים, טקסטורות ואפשרויות תאורה שונות כדי ליצור עיצוב משכנע וקוהרנטי.

הדמיה של תוכנית אדריכלית

איך לבחור אדריכל נכון לתכנון תוכנית אדריכלית

בחירת האדריכל הנכון היא קריטית בעת תכנון פרויקט בנייה. האדריכל הנכון יכול להפוך את החזון שלכם למציאות וליצור עיצוב העונה על הצרכים והציפיות שלכם. 

ראשית צריך לחפש אדריכל שמתמחה בסוג הפרויקט שאתם מתכננים.

שנית, לסקור את תיק העבודות שלו כדי לראות אם הסגנון שלו מדבר לליבכם. 

שלישית, למצוא אדריכל שיש לו רקורד של פרויקטים מוצלחים.

רביעית, תקשורת היא המפתח. לבחור אדריכל שמתקשר טוב ויודע להקשיב. 

לבסוף, לשקול את המינות ואת עומס העבודה של האדריכל. 

ב- IPAC, אנו מבינים את החשיבות של בחירת האדריכל המתאים ומתגאים בתשומת הלב שלנו לפרטים, לשיתוף הפעולה ולתקשורת, ומבטיחים שהחזון שלכם יתממש בכל היבט של תהליך העיצוב. צרו איתנו קשר עוד היום כדי ללמוד עוד על איך אנחנו יכולים לעזור לכם להביא את החזון האדריכלי שלכם לחיים.

 

מה למדנו בכתבה:

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

חברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה הוקמה על מנת לתת שירות להוצאת היתרי בניה. החברה הוקמה לתת מענה מקצועי מהיר ויעיל לתושבים למימוש והוצאת זכויות הבניה בנכס שבבעלותם.

אנו בחברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה מבינים ויודעים את צורכי הלקוח ומיישמים את הצרכים תוך כדי תכנון מיטבי של הבניה המבוקשת. חשוב לנו לתת מענה אמין בהליך הוצאת ההיתר, לעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו, ככל שתלוי בנו, ולתת שירות יוצא דופן ללקוחות.

לינקים שימושיים:

אודות | הצוות שלנו | גוגל | פייסבוק

פגישת יעוץ ואבחון הכוללת בדיקה ראשונית הינה ללא עלות