היתר בניה ללא הסכמת שכנים

באילו מצבים נצטרך את הסכמת השכנים להיתר בניה?

לגבי מי שמתגוררים בבניין בו יש יותר משתי דירות, ורוצים לקבל היתר להרחבת דירה, להוסיף קומה, להוסיף חדר לצד המבנה, להוסיף חדר בחצר משותפת, ועוד, החוק הוא חד משמעי. הוא מבהיר בצורה ברורה, שלמרות שמדובר בדירה פרטית, לא ניתן לבצע בה שינויי הרחבה ללא היתר בניה ואישורים מתאימים, כולל הסכמת השכנים לשינויים; זאת, בשל היותה דירה בתוך בניין משותף.

האם ניתן להשיג היתר בניה ללא הסכמת שכנים?

לא! חלק חשוב בכל בקשה להיתר בניה הוא הסכמה של השכנים. זאת, מאחר ומהות ההיתרים היא בדיוק לדאוג לכך שהתכנון והבנייה ברשות המקומית יגנו על התושבים. שכנים הם גם תושבי הרשות, וללא הסכמתם, ועם התנגדויות, ישנה אפשרות שלא ינתן היתר הבניה למבקש.

רוצים לקרוא על כל הקריטריונים לקבל היתר בנייה? לחצו כאן

איזה אחוז מהשכנים צריכים להסכים בשביל לקבל היתר בניה?

החוק היבש קובע כי שינוי דירה בבית משותף אפשרי אך ורק במידה וכל בעלי הדירות הסכימו לכך. בעבר, על פי חוק,  ניתן היה להרחיב את הדירה אם התקבלו הסכמות מצד 75% מהדיירים בבניין, אם מדובר בהיתר לתוספת ממ”ד, נדרש רוב של 60% מבעלי הדירות. כיום חייבים את ההסכמה של כל דיירי הבניין, אך ברשויות רבות נוטים לאשר בקשה להיתר בנייה גם כשקיימת הסכמה של 75% מהשכנים.

כל אחד מבעלי הזכות בנכס, שלא חתם על הסכמתו לבנייה, זכאי לקבל עותק מהבקשה להיתר, על מנת שיוכל להביע בפני הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה את התנגדותו המנומקת. 

הסכמת היתר בניה משכנים

מה ניתן לעשות אם אין הסכמה של כל הדיירים?

חשוב לציין שכל אחד מהשכנים שעשה תוספת דומה לזו של מבקש הבקשה, נחשב באופן אוטומטי כמסכים.

על פי דין אדם לא חייב להשיג את אישור הדיירים באופן אקטיבי. החובה שלו מסתכמת בכך שהוא שולח לדיירים את הבקשה להיתר. מי מהם שרוצה להתנגד צריך לעשות את זה באופן מעשי להוציא מכתב התנגדות.

ישנה אפשרות להגיש את בקשת ההיתר ואז להתמודד עם ההתנגדות, אך כיום אנשים רבים בוחרים לגשת לחברות כמו Ipac, אשר מתמחות בהוצאת היתרי בנייה מכל סוג, ומכירות את רזי המערכת והמבוך הבירוקרטי, על מנת שיעזרו גם מול הרשויות וגם מול השכנים. כל זה, על מנת למנוע מצב של היתר בניה ללא הסכמת שכנים שעלול לגרור התערבות משפטית, הוצאות מיותרות ועיכוב גדול בפרויקט.

טיפים לשכנע את השכנים

  • היו ברורים לגבי התוכניות: הסבירו לשכנים את התוכניות בפירוט. שתפו אותם בהיקף הפרויקט, את הזמן שייקח, וכיצד הוא יועיל לכם ולמשפחתכם.
  • הקשיבו לחששות שלהם: הקשיבו היטב לחששות השכנים, ונסו לטפל בהם אחד אחד. הראו להם כיצד אתם מתכננים לצמצם את ההשפעה של הפרויקט על הנכסים ועל חיי היומיום שלהם.
  • היו מכבדים ומנומסים: פנו לשכנים בכבוד ובנימוס. הראו להם שאתם מעריכים את דעתם ומוכנים לעבוד איתם כדי למצוא פתרון שמתאים לכולם.
  • בררו אפשרות לשכור איש מקצוע: אם אינכם בטוחים כיצד לפנות לשכנים, נסו לשכור איש מקצוע מיומן ומנוסה שיעזור לכם לנווט את העניין.
  • היו שקופים: עדכנו את השכנים שלכם לאורך כל הפרויקט. הודיעו להם על כל שינוי או הפרעה שעשויים להשפיע עליהם תוך כדי תהליך.

זכרו, המפתח לשכנע את השכנים שלכם הוא להיות מכבדים, שקופים ומוכנים לעבוד איתם כדי למצוא פתרון שמתאים לכולם.

אולי יעניין אותך: תוקף היתר בנייה | רישוי עסקים

באיזה שלב צריך את הסכמת השכנים?

ברגע שיש אישור לתוכנית הבניה מומלץ להשיג את הסכמת השכנים על ידי החתמתם, או על ידי הודעה מצד מבקש ההיתר לכל אחד מהם. כל זאת, על מנת לתת להם אפשרות להגיב ולהתנגד במידה והם מעוניינים. אם מבקש ההיתר הגיע כבר עם הבקשה להיתר לשלב של ועדת התכנון המקומית, ולא הודיע לשכנים, הועדה מחויבת, על פי חוק, לשלוח הודעה לכל השכנים ולתת להם שהות להתנגד לבקשה. 

היתר בניה ללא הסכמת שכנים - תמונה להמחשה של היתר בנייה

לסיכום 

קבלת היתר בנייה עשויה להיות תהליך מסובך וגוזל זמן, במיוחד כאשר יש צורך בהסכמת השכנים. אם אתם מתקשים לנווט במבוך תהליך קבלת היתר הבנייה וקבלת ההסכמה הנדרשת מהשכנים שלכם, אולי הגיע הזמן לשקול להזמין אנשי מקצוע ממשרד הנדסה ואדריכלות המתמחים בנושא. 

אדריכל או קבלן מורשה יכולים לסייע לכם לבצע את כל התקנות והדרישות המורכבות, לתקשר ביעילות עם השכנים ולהבטיח שהפרויקט יסתיים בהצלחה. למרות שזה עשוי להיראות כמו הוצאה נוספת, ההשקעה בשירותים מקצועיים יכולה לחסוך לך זמן, כסף וכאב ראש משפטי בהמשך הדרך. אל תהססו לפנות לאיש מקצוע הבקיא בהשגת היתרי בנייה, וכדי ליהנות משקט נפשי לאורך הפרויקט.

מצורף סרטון מאתר מידרג המסביר קצת יותר על מזה בכלל היתרי בנייה:

 

מה למדנו בכתבה:

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

חברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה הוקמה על מנת לתת שירות להוצאת היתרי בניה. החברה הוקמה לתת מענה מקצועי מהיר ויעיל לתושבים למימוש והוצאת זכויות הבניה בנכס שבבעלותם.

אנו בחברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה מבינים ויודעים את צורכי הלקוח ומיישמים את הצרכים תוך כדי תכנון מיטבי של הבניה המבוקשת. חשוב לנו לתת מענה אמין בהליך הוצאת ההיתר, לעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו, ככל שתלוי בנו, ולתת שירות יוצא דופן ללקוחות.

לינקים שימושיים:

אודות | הצוות שלנו | גוגל | פייסבוק

פגישת יעוץ ואבחון הכוללת בדיקה ראשונית הינה ללא עלות