בנייה על גג משותף

אנשים שגרים בבניינים משותפים עשויים למצוא את עצמם נקלעים לדילמות שונות כמו זכויות קנייניות כאשר הם מבקשים ליצור שינויים שונים בבניין כמו למשל בנייה על הגג. 

מצוקת הדיור הקשה מובילה לכך שאנשים מחפשים כל הזמן פתרונות דיור מחוץ לקופסה כאשר האופציה הזו של בנייה על הגג היא אופציה מאוד מוכרת ולרוב גם הכי קלה ופשוטה. אז זה נראה אולי פשוט על פניו אך למעשה זה רחוק מאוד מלהיות פשוט, בעיקר במובן הזה של שימוש ברכוש משותף.

תוספת בניה על גגות קיימים 

לכל מבנה יש חלקים שונים שהם צמודים לדירות מה שהופך אותם בקלות רבה עם שינויים קלים לקניין פרטי. עם זאת יש חלקים אותם אי אפשר לחבר לדירה פרטית בשום צורה היות וחלקים אלו שייכים לכל הדיירים. כמו הלובי, חדר המדרגות או המעלית.

מה זה בכלל בניה על גג משותף?

אם אתם מתגוררים בדירת גג, יש מצב שתרצו להרחיב את הבית ולשפר את תנאי המגורים שלכם על חשבון הגג שעל הבית שלכם. הדבר עשוי להיות פתרון יעיל מאוד, פשוט יחסית וגם קל לביצוע.

יש לנו מזל בעניין הזה הודות לרפורמת הפרגולות ורפורמת המרפסות שנכנסה לתוקף בשנת 2016 כאשר זה צמצם במידה משמעותית את כל הבירוקרטיה שדרושה במצבים אלו של תוספת בנייה. כך שקל הרבה יותר לקבל היום היתרי בנייה כדי לבנות על הגג. עם זאת מודבר בתהליך שחייב להיעשות וחשוב לנהל אותה בצורה נכונה.

איך עובד התהליך? ממי צריך לקבל אישור ואיך מגישים בקשה?

כאשר רוצים לבנות על הגג, צריך בראש ובראשונה לבדוק למי שייכות הזכויות בנייה על הגג. אם הזכויות שייכות לכל בעלי הדירות המתגוררים  בבניין, הרי שישנה אפשרות שבעל דירת הגג ירכוש מכל הדיירים את חלקם בעד תשלום שיהיה מוקבל על כל הדיירים. יש לציין שגם אם ישנה התנגדות מצד חלק מהדיירים, אפשר להסתפק בהסכמה של 75% מהדיירים וזה יבלום את ההתנגדות של הדיירים האחרים. 

בכל מקרה חשוב לדעת. בניה על גג משותף ללא הסכמה היא לגמרי לא אופציה ויש לתת את הדעת על כך לפני שעושים מהלך כזה או אחר. כי בנייה כזו עלולה להסתיים ממש לא טוב. צו הריסה, קנסות וכמובן גם סכסוכי שכנים שזה גם כן לא משהו נעים במיוחד.

איזה אפשרות בניה אפשר להשתמש כשנעשה בניה על גג משותף?

אפשרויות הבנייה על גג משותף זה למעשה כמו כל בנייה אחרת שהיא יכולה להיות עשויה בטון ובלוקים שזו הבנייה המסורתית אבל זה גם יכול להיות בנייה קלה. כל אפשרות עשויה להיות טובה אך ברור שהבנייה המסורתית היא הטוב והיעילה יותר מכל בנייה קלה. עם זאת לא נוכל להתעלם מהיתרונות של הבנייה הקלה כאשר היא מאפשרת להגיע לתוצאות מהירות מאוד, אסתטיות ומבפנים, התחושה היא ממש כמו בבנייה רגילה. כך שלא נוכל לפסול אותה על הסף.

מה המחיר של בניה על גג משותף ומה משפיע על המחיר?

בנייה על גג משותף זה לא דבר פשוט ואת המחיר אי אפשר לקבוע מראש. ישנם כמה וכמה פרמטרים שמשפיעים על העלות הכוללת כאשר המחיר ישתנה הן בהתאם לגודל של תוספת הבנייה והן בהתאם לעבודה הנדרשת. יש הבדלים גם בין סוג הבנייה. אם תבנו בבנייה קלה זה יהיה כמובן זול יותר מבנייה סטנדרטית עם בלוקים ובטון. כך גם כל הסטנדרטים משפיעים על העלויות ועל המחירים.

לסיכום

עבור מי שמחפש פתרון לצפיפות דיור, הרי שבנייה של תוספת על הגג עשויה להיות פתרון מוצלח ופשוט. ברור שזה קל יותר וגם זול יותר ממכירת הדירה וקנייה של דירה חדשה. עם זאת, עבור אדם שרוצה לעשות דבר כזה, עומדים כמה וכמה מכשולים בדרך מולם הוא חייב להתמודד. כאמור יש את העניין הקנייני מול השותפים דיירי הבניין ויש את המכשול התכנוני מול הרשויות.

אתם צריכים לנהל משא ומתן מול השכנים ואתם צריכים להתנהל מול וועדת התכנון והבנייה במקום בו אתם מתגוררים. הדבר הכי נכון בסיטואציה הזו היא לפנות ולהיעזר בגורמים מקצועיים מתחום ההנדסה וכן עו”ד לעניני מקרקעין כדי להגשים את החלום בלי עוגמת נפש מיותרת. אנחנו באייפק שירותי אדריכלות והנדסה נשמח ללוות ולעזור לכם בכל התהליך, השאירו פרטים ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.

מה למדנו בכתבה:

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

אייפק - שירותי אדריכלות והנדסה

חברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה הוקמה על מנת לתת שירות להוצאת היתרי בניה. החברה הוקמה לתת מענה מקצועי מהיר ויעיל לתושבים למימוש והוצאת זכויות הבניה בנכס שבבעלותם.

אנו בחברת Ipac שירותי אדריכלות והנדסה מבינים ויודעים את צורכי הלקוח ומיישמים את הצרכים תוך כדי תכנון מיטבי של הבניה המבוקשת. חשוב לנו לתת מענה אמין בהליך הוצאת ההיתר, לעמוד בלוחות הזמנים שנקבעו, ככל שתלוי בנו, ולתת שירות יוצא דופן ללקוחות.

לינקים שימושיים:

אודות | הצוות שלנו | גוגל | פייסבוק

פגישת יעוץ ואבחון הכוללת בדיקה ראשונית הינה ללא עלות